Často kladené dotazy

Šperky

JAK ZMĚŘIT SPRÁVNOU VELIKOST PRSTENU?

+

1. metoda

(Vnitřní obvod v mm): Pro měření použijte papírový pásek a s jeho pomocí změřte vnitřní obvod Vašeho prstenu, který momentálně nosíte. Pokud je vnitřní obvod 56 mm, tak Vaše velikost prstenu je 56.

2. metoda

(Vnitřní průměr v mm x Pí): Pravítkem změřte vnitřní průměr prstenu, který momentálně nosíte a jeho velikost v mm vynásobte veličinou Pí. Pokud by byl vnitřní průměr např. 17 mm, tak Vaše velikost je 53,40 (17 mm x 3,14159 = velikost 53,40).


3. metoda

Vystřihněte delší kousek asi 5 mm širokého papírku

  1.  obtočte papírek kolem prstu, který chcete měřit;
  2. v místě, kde papírek přečnívá přes první konec, udělejte fixem čárku (viz. obrázek níže);
  3. papírek přiložte k pravítku a změřte vzdálenost mezi začátkem papírku a učiněnou čárkou,
  4. vzdálenost 54 mm odpovídá velikosti prstenu 55.

CO JE TO KARÁT?

+

1, jednotka ryzosti zlatých slitin (Kt)
Ryzí zlato o obsahu 1000g / kg má ryzost 24 Kt.
14 Kt zlato obsahuje 58,5 % ryzího zlata (označení v obchodě 585/000).
18 Kt zlato obsahuje 75,0 % ryzího zlata (označení v obchodě 750/000).

2, jednotka hmotnosti diamantů
1 karát má 100 dílů a je roven 1/5 gramu. Diamant o hmotnosti 1 g má tedy 5 karátů. V běžně prodávaných špercích najdeme nejčastěji diamanty o hmotnosti několika desetin až jednoho karátu.

CO JE TO BÍLÉ ZLATO?

+

Bílé zlato je slitina ryzího zlata a dalších kovů, jako je tomu u zlata žlutého. Jen pro bílé zabarvení se používá nikl a paladium.

CO JE TO DIAMANT?

+

Diamant je krystalická forma uhlíku, která se tvoří v roztavené hornině, v chladnoucím tekutém magmatu, při teplotě 1300° C a tlaku 70 000 atmosfér. Nejstarší diamanty vznikly zhruba před 1,2 milionu let, nejmladší před 100 tisíci lety.

Diamant je symbolem lásky a její věčnosti.Ženy se rády zdobí briliantovými šperky, zvláště pokud je takový šperk darem od milovaného muže. Zásnubní prsten může mít mnoho podob, a i když jsou ve špercích používané náhražky místo pravých diamantů jako populární zirkon pro nízkou cenu, pravé diamanty jsou stále nejžádanější.

Daruje-li své nastávající ženě diamantový zásnubní prsten, vyjadřuje tak, že s ní chce být spojen navěky. A muži jsou si navíc dobře vědomi, že koupí kvalitního šperku s diamantem nevydávají peníze za věc pomíjivé hodnoty.

Tradice nosit mocný diamant na prsteníčku levé ruky vznikla už ve starobylém Egyptě, kdy se věřilo, že vena amoris (žíla lásky) vedla z prsteníčku přímo do srdce. Svůj jedinečný status jako dárek lásky získal diamant ale až v patnáctém století, přesně v roce 1477, kdy arcivévoda Maxmilián Rakouský dal k zásnubám své nastávající Marii Burgundské právě diamantový prsten. V té době byly diamanty považovány spíše za talismany s ochranným kouzlem, které mohou posílit lásku mezi manželem a jeho ženou, ale od této chvíle se královská tradice dávat diamantový zásnubní prsten začala pozvolna šířit mezi lidmi po celém světě.

CO JSOU TO 4C ?

+

Jsou to vlastnosti, kterým je třeba věnovat pozornost při výběru diamantu:
carats (karáty), clarity (čistota), color (barva), cut (brus). Jestliže nemáte peníze nazbyt, je důležité preferovat C, které je pro Vás nejdůležitější.

Karáty - udávají váhu diamantu. 1 karát má 100 dílů a je roven 1/5 gramu.Většinou chtějí lidé co největší diamant. Z technické stránky, mají obvykle větší diamanty nižší kvalitu, například ztrácejí na jasu. Kvůli broušení neopracovaných diamantů do potřebných úhlů, aby měli co nejvíce třpytu, bývá hodně karátové váhy ztraceno. Jelikož větší diamanty jsou vzácnější, jsou i cennější. Jeden karát je cennější než více menších diamantů o celkové váze jednoho karátu.

Čistota Diamantu - měří se množství nečistoty (ta omezuje světlo procházející skrze diamant, čímž snižuje lesk a jas). Je velmi vzácné najít perfektní nezasazený diamant který je čistý bez jakýchkoli závad. Když kupujete diamantové šperky, hledejte čistý diamant. Nečistota může být velmi nepatrná - není vidět pouhým okem. GIA stupnice hodnotí diamanty od Flawless (FL, bez chyby, jsou velmi vzácné) do Imperfect (I3, nečistota viditelná pouhým okem). Dobrou hodnotu získáte zakoupením diamantu kvality SI, protože jejich brilance je vysoká a cena dostupnější.

Barva Diamantu - hodnotí se bělost nezasazených diamantů (čím žlutější, tím méně hodnotný) na stupnici D až Z, přičemž D je favoritem stupnice - je bez barvy, ale velmi vzácný. G-I je téměř bez barvy, ale má vysokou hodnotu. Kromě bílých, se vyskytují diamanty i v duhových barvách. Můžou být barevné jako kterýkoli jiný drahokam. Výskyt jiných odstínů je způsoben přítomností jiných prvků mimo uhlíku. Nejpopulárnější jsou růžové a modré diamanty, které se prodávají za vyšší cenu než kterýkoli jiný drahokam.

Brus Diamantu - měří se kvalita, nikoli tvar diamantů. Lepší brus má za výsledek zářivější diamant. Nejpopulárnějším tvarem diamantu je kulatý briliant, protože ho lidé považují za "ideální brus", který vytváří nejvíce brilance a jiskry v diamantu. Návrh tvaru brusu také dovoluje odstranit a schovat kazy a nedostatky. Dnes již u diamantových šperků neexistuje nic jako "ideální brus" a neopracovaný diamant je broušen do takového tvaru, jehož výsledkem bude co nejmenší ztráta na váze. Když jsou kvalita a brus dobré, diamanty vypadají skvěle v jakémkoli tvaru, který zvolíte.

Hodinky

MECHANICKÉ NEBO QUARTZOVÉ?

+

Quartzové hodinky jsou nejběžnějším typem měřičů času. Jejich srdcem je integrovaný obvod o velikosti pouze několika milimetrů složený z velkého počtu elektronických součástek. Ručičky jsou posouvány pomocí quartzového oscilátoru, který vibruje díky energii z miniaturní baterie s živností zpravidla jeden až dva roky. Vybrat si můžete qurtzy s ručičkami nebo digitálky. Řada společností kombinuje oboje v jedněch hodinkách.

Mechanické hodinky jsou čím dál více populárnější, ale také stojí obvykle víc, než quartzy. Tvoří je velké množství (přibližně 130ks) součástek a koleček, které uvádí do chodu natažená pružina tím, jak se postupně rozbaluje. Podle toho, jak tuto pružinu uvádíme do smrštěného stavu, se hodinky dělí na strojky s ručním nátahem a automatické strojky.

Sestavit dohromady mechanické hodinky vyžaduje mnohem větší zručnost a zabere mnohem více času než výroba quartzových hodinek. Na rozdíl od quartzových je výroba mechanických hodinek pravá a poctivá hodinařina, a také proto jsou mechanické hodinky dražší. Jsou vášní, ke které se musí dospět.

CO JE TO REZERVA CHODU?

+

U mechanických typů strojků (automatické i s ručním nátahem) je důležitá tzv. rezerva chodu – tedy to, jak dlouho hodinky vydrží jít bez natažení (resp. při nenošení u automatických strojků). Běžná je jeden až dva dny, ty nejlepší, ale podstatně dražší hodinky se pyšní až dvoutýdenní rezervou. Zejména u automatů je důležité, aby vydržely běžet přes noc, když je sundáte z ruky.

JSOU PŘESNĚJŠÍ MECHANICKÉ NEBO QUARTZOVÉ STROJKY?

+

Quartzové hodinky se zpozdí za den o méně jak půl vteřiny, dobré mechanické o cca 2 vteřiny. Pokud tedy potřebujete totální přesnost, nejsou ani ty nejlepší mechanické hodinky se všemi vylepšeními lepší než slušné quartzové hodinky.

Z JAKÉHO MATERIÁLU JE SKLÍČKO HODINEK?

+

Sklíčko hodinek, které kryje ciferník před jeho poškozením, se vyrábí buď z plastu, minerálního skla nebo safíru. Plastová sklíčka se používa pro ty nejlevnější hodinky, běžnější je minerální sklíčko, které je silnější a odolnější. Nejdražší a také nejlepší jsou safírová sklíčka, která nejlépe odolávají poškrábání.

MÁM HODINKY S OZNAČENÍM “WATER RESISTANT”. MŮŽU S NIMI PLAVAT?

+

Hodinky jsou z hlediska vodotěsnosti testovány v laboratoři za ideálních podmínek, které ovšem při běžném užití nenastanou, proto je nutné respektovat následující pravidla:

  • Označení “water resistant” nebo “water resistant 30m (3 ATM)” znamená, že hodinky jsou pouze vlhkotěsné, snesou lehký déšť či mytí rukou, plavat či sprchovat se s nimi ale nelze.
  • “Water resistant 50m (5 ATM)” – hodinky snesou déšť, mytí rukou
  • “Water resistant 100m (10 ATM)” – s hodinkami můžete plavat, šnorchlovat a potápět se bez dýchacího přístroje.
  • “Water resistant 200m (20 ATM)” – hodinky jsou vhodné i pro potápění s dýchacím přístrojem.

Pozor, aby tato pravidla platila, je důležité nemanipulovat s korunkou či tlačítky při použití ve vodě, pod vodou apod.!